
NADCHODZĄCE
WYDARZENIA
Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior
Zespół Placówek Oświatowych
w Szczecinku
Zarząd Powiatu w CEEiRJ
Tym razem czwartkowe (01.02) posiedzenie Zarządu Powiatu Szczecineckiego odbyło się w Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior. Pierwszy punkt porządku obrad przewidywał prezentację sprzętu i specjalistycznej aparatury, którymi od pewnego czasu może pochwalić się placówka.
Warto przypomnieć, że został on zakupiony w ramach projektu pn. „Szczecinecki eksperyment - zakup wyposażenia do Ośrodka Popularyzującego Naukę w Szczecinku”, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Celem projektu jest poprawa dostępności do nowoczesnego nauczania na wszystkich poziomach edukacji, dostosowanie treści edukacyjnych do aktualnego stanu wiedzy i techniki. Przewidywana całkowita wartość projektu to 2.428.764,70 zł, natomiast dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, to 85% zakładanej kwoty całkowitej, czyli 2.064.449,99 zł
Głównym założeniem projektu jest uruchomienie i wyposażenie 5 pracowni:
- specjalistycznego laboratorium analitycznego,
- sali doświadczalnej i wystawowej - bioróżnorodność,
- sali Odnawialnych Źródeł Energii,
- sali oprogramowania i obróbki metali wraz z drukarką 3D,
- sali doświadczalnej - nierozłącznego łączenia metali wraz z robotem spawalniczym.
Pierwsze trzy funkcjonują już na terenie Centrum, kolejne dwie zostaną niebawem uruchomione w Zespole Szkół Technicznych.
Członkowie Zarządu odwiedzili poszczególne pracownie, a dyrektor placówki Radosław Wąs dokonał prezentacji nowego wyposażenia. Wśród najróżniejszego sprzętu, robiącego naprawdę imponujące wrażenie, znalazły się m.in.: mikroskopy cyfrowe, teleskopy, laptop, modele instalacji fotowoltaicznej i solarnej, pompy ciepła, model turbiny wiatrowej, mini elektrownia słoneczna, przenośna tablica interaktywna z projektorem, stacja meteorologiczna i wiele innych, pełnych zestawów dydaktycznych, których nie sposób wymienić.
Nowe sale i pracownie wynoszą nauczanie na najwyższy poziom, dzięki czemu nudne dla wielu lekcje fizyki, chemii czy biologii, to już przeszłość. CEEiRJ jest otwarte na współpracę ze szkołami i uczelniami. Placówka intensywnie pracowała przez okres ferii. W tym czasie odwiedziło ją prawie 400 spragnionych wiedzy młodych ludzi.
W następnej kolejności Zarząd Powiatu zaakceptował projekt uchwały Rady Powiatu w sprawie ustalenia kierunku działania Powiatu Szczecineckiego w związku z przystąpieniem do przygotowania i realizacji projektu pn. „Budowa pięciu otwartych stref aktywności w powiecie szczecineckim przy obiektach szkolnych dla których samorząd powiatowy jest organem prowadzącym”. Warto przypomnieć, że samorząd powiatowy ubiega się o dofinansowanie przedsięwzięcia z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Siłownie plenerowe i strefy relaksu pojawią się przy: ZS nr 1, ZS nr 2. ZS nr 6, ZS nr 7 w Białym Borze oraz ZST.
Tego dnia członkowie zarządu podjęli jedną uchwałę w sprawie nieodpłatnego przekazania pomnika nagrobnego Johanna Samuela Kaulfussa znajdującego się na terenie I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinku, Muzeum Regionalnemu w Szczecinku.
Na zakończenie zaakceptowano materiały, które zostaną przedłożone podczas najbliższej sesji Rady Powiatu:
- Sprawozdanie Komendanta Powiatowego Policji w Szczecinku z działalności Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku oraz informację o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu szczecineckiego,
- Program Ochrony Środowiska dla Powiatu Szczecineckiego na lata 2018-2022, z uwzględnieniem perspektywy na lata 2022-2025 oraz Prognoza oddziaływania na środowisko dla Program Ochrony Środowiska dla Powiatu Szczecineckiego na lata 2018-2022, z uwzględnieniem perspektywy na lata 2022-2025.
tekst, foto: Piotr Rozmus, Starostwo Powiatowe w Szczecinku 2018