
NADCHODZĄCE
WYDARZENIA
Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior
Zespół Placówek Oświatowych
w Szczecinku
Kurs Podstawowy
WARSZTATY MIKROSKOPOWE - KURS PODSTAWOWY
Miejsce:
- siedziba CEEiRJ.
Czas trwania zajęć: 120 minut
Grupy wiekowe:
- szkoły średnie.
Warsztaty 1
Szkiełko i oko, czyli historia mikroskopu. Rodzaje mikroskopów oraz ich zastosowanie w nauce i technice.
Warsztaty 2
Budowa mikroskopu biologicznego (na przykładzie mikroskopu Delta Optical Genetic Pro Trino) oraz funkcje jego podstawowych elementów optycznych i mechanicznych.
Warsztaty 3/4
Podstawowe procedury w mikroskopowaniu oraz ich wpływ na jakość uzyskiwanego obrazu (m.in.: metody pracy przy różnych powiększeniach, właściwe ustawienie kondensora, czym jest przysłona polowa i jak się ją centruje, oświetlenie metodą Koehlera, jak prawidłowo obliczyć powiększenie obrazu widzianego w mikroskopie i na monitorze komputera, prawidłowa konserwacja i przechowywanie mikroskopu).
Warsztaty 5
Obserwacja w jasnym polu gotowych preparatów biologicznym w różnych powiększeniach: 4x, 10x, 40x. Dlaczego obserwowane obiekty trzeba opisywać i szkicować, jak zrobić to poprawnie?
Warsztaty 6
Obserwacja jasnego pola w świetle przechodzącym (preparaty częściowo pochłaniające światło, np. przezroczyste, ale zabarwione). Doskonalenie opisów i szkiców badanych preparatów.
Warsztaty 7/8
Jak wykonać prawidłowo preparat mikroskopowy - przygotowywanie preparatów świeżych, trwałych i barwionych, wykorzystanie narzędzi preparacyjnych, mikrotomów, obserwacje przygotowanych samodzielnie preparatów, doskonalenie opisów i szkiców badanych preparatów.
Warsztaty 9
Podstawowe procedury pracy z kamerami - obserwacja preparatów przy pomocy kamery, wykonywanie i rejestracja zdjęć i filmów na komputerze i przenośnym dysku, poprawny zapis i opis zdjęcia, praca uczestników ze sprzętem. Konkurs na najlepsze zdjęcie i film spod mikroskopu.
Warsztaty 10
Zastosowanie mikroskopu w nauce i technice - spotkanie z praktykiem.
Warsztaty 11
Przygotowanie prezentacji w programie PowerPoint z wykonanych w ramach zajęć badań i obserwacji oraz z wyciągniętych wniosków.
Warsztaty 12
Minikonferencja: "Wyprawa do mikroświata" - zaprezentowanie przygotowanych przez uczestników prezentacji. Rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze zdjęcie i film spod mikroskopu. Wręczenie Certyfikatów.
Zajęcia opracowała i prowadzi: dr Wioletta Michalska
Zapisy i szczegółowe informacje pod numerem: 606 122 985
Nie znalazłeś interesującego Cię zagadnienia?
Skontaktuj się z nami i sprawdź możliwość organizacji warsztatów o zaproponowanej przez Ciebie tematyce.
Do zobaczenia w szczecineckim Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior!