Menu
A
A
A
A
A
A

NADCHODZĄCE
WYDARZENIA

08 - 11
2022
RevitaLife 2022 przed nami - zaproszenie

To już piąta edycja przedsięwzięcia!

Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior
Zespół Placówek Oświatowych
w Szczecinku

Kurs Podstawowy

 

WARSZTATY MIKROSKOPOWE - KURS PODSTAWOWY

Miejsce:

  • siedziba CEEiRJ.

Czas trwania zajęć: 120 minut

Grupy wiekowe:

  • szkoły średnie.

 

Warsztaty 1

Szkiełko i oko, czyli historia mikroskopu.   Rodzaje mikroskopów oraz ich zastosowanie w nauce i technice.

 

Warsztaty 2

Budowa mikroskopu biologicznego (na przykładzie mikroskopu Delta Optical Genetic Pro Trino) oraz funkcje jego podstawowych elementów optycznych i mechanicznych.

 

Warsztaty 3/4

Podstawowe procedury w mikroskopowaniu oraz ich wpływ na jakość uzyskiwanego obrazu (m.in.: metody pracy przy różnych powiększeniach, właściwe ustawienie kondensora, czym jest przysłona  polowa i jak się ją centruje, oświetlenie metodą Koehlera, jak prawidłowo obliczyć powiększenie obrazu widzianego w mikroskopie i na monitorze komputera, prawidłowa konserwacja i przechowywanie mikroskopu).

 

Warsztaty 5

Obserwacja w jasnym polu gotowych preparatów biologicznym w różnych powiększeniach: 4x, 10x,  40x. Dlaczego obserwowane obiekty trzeba opisywać i szkicować, jak zrobić to poprawnie?

 

Warsztaty 6

Obserwacja jasnego pola w świetle przechodzącym (preparaty częściowo pochłaniające światło, np. przezroczyste, ale zabarwione). Doskonalenie opisów i szkiców badanych preparatów.

 

Warsztaty 7/8

Jak wykonać prawidłowo preparat mikroskopowy - przygotowywanie preparatów świeżych, trwałych i barwionych, wykorzystanie narzędzi preparacyjnych, mikrotomów, obserwacje przygotowanych samodzielnie preparatów, doskonalenie opisów i szkiców badanych preparatów.

 

Warsztaty 9

Podstawowe procedury pracy z kamerami - obserwacja preparatów przy pomocy kamery, wykonywanie i rejestracja zdjęć i filmów na komputerze i przenośnym dysku, poprawny zapis i opis zdjęcia, praca uczestników ze sprzętem. Konkurs na najlepsze zdjęcie i film spod mikroskopu.

 

Warsztaty 10

Zastosowanie mikroskopu w nauce i technice - spotkanie z praktykiem.

 

Warsztaty 11

Przygotowanie prezentacji w programie PowerPoint z wykonanych w ramach zajęć badań i obserwacji oraz z wyciągniętych wniosków.

 

Warsztaty 12

Minikonferencja: "Wyprawa do mikroświata" - zaprezentowanie przygotowanych przez uczestników  prezentacji. Rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze zdjęcie i film spod mikroskopu. Wręczenie Certyfikatów.

 

Zajęcia opracowała i prowadzi: dr Wioletta Michalska

Zapisy i szczegółowe informacje pod numerem: 606 122 985

 

 

Nie znalazłeś interesującego Cię zagadnienia?

Skontaktuj się z nami i sprawdź możliwość organizacji warsztatów o zaproponowanej przez Ciebie tematyce.

 

Do zobaczenia w szczecineckim Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior!

 

sponsorzy / partnerzy